Yoga Friends
Nauczyciele

Mateusz Stańczak

Dane kontaktowe

695732387

Mateusz Stańczak

O mnie

Z wykształcenia jestem fizjoterapeutą. Na co dzień prowadzę zajęcia jogi i pracuję z pacjentami w gabinecie. Obserwuję jak nawyki ruchowe, wzorce funkcjonowania wpływają na sposób naszego bycia i jak wiele znaczy od wglądu i przeprogamowywania głowy i ciała.

Joga w moim życiu

Od początku mojej przygody z jogą byłem zafascynowany kompletnością tego systemu jako narzędzia poznawczego służącego do kompleksowego samorozwoju. Joga to dla mnie praktykowanie filozofii i uczenie się świata poprzez grunt własnego ciała oraz relacji ciała z umysłem.

Kwalifikacje i doświadczenie

Zajmuję się jogą od 20 lat. Jestem mgr fizjoterapii i absolwentem poznańskiej AWF. Nieustannie kształcę się i szkolę a do najważniejszych metod stosowanych przeze mnie na co dzień należy Manipulacja Powięzi wg. Stecco, Praca z dysbalansem mięśniowym wg. J. Ciechomskiego oraz Metoda Łańcuchów stawowo-mięśniowych GDS. W jodze najbliższa była mi zawsze metoda Iyengara, jednak obecnie moje zajęcia są syntezą własnych doświadczeń, wiedzy fizjoterapeutycznej oraz rozwiązań wypracowanych w różnych formach pracy z ciałem.

Moje zajęcia

Metoda zajęć

Zajęcia bazują na hatha-jodze oraz są uzupełniane o informacje z zakresu współczesnej fizjoterapii. Poświęcam dużo uwagi zrozumieniu techniki prawidłowego wykonywania ćwiczeń oraz spójności proponowanego systemu ćwiczeń. Dzięki temu rozwijana jest świadomość ciała i praktyczna umiejętność samodzielnej korekty. Oprócz właściwego ustawienia ciała w przestrzeni, uczymy się rozluźniać ciało. Umiejętność rozluźnienia traktujemy jako pełnoprawny wyróżnik sprawności psychofizycznej. Postęp i intensywność wyrażają się głównie w pogłębianiu zrozumienia, a niekoniecznie w pogłębianiu stopnia skomplikowania pozycji.

Aspekt terapeutyczny

Ważną rolę w zajęciach odgrywa terapeutyczny aspekt hatha-jogi, który zajmuje się schorzeniami różnego typu, możliwymi do złagodzenia bądź nawet całkowitego wyleczenia w oparciu o metody praktyki jogi oraz podejście fizjoterapeutyczne połączone z indywidualną diagnostyką. W tym zakresie prowadzę również swoistą edukację związaną z profilaktyką układu ruchu. Na gruncie ćwiczeń uczymy się jak stać, chodzić, wstawać, schylać się, aby nie przeciążać stawów i kręgosłupa w codziennym funkcjonowaniu. To bardzo ważne, ponieważ żadna terapia nie zdziała cudów jeśli nie uświadomimy sobie i nie zmienimy przyczyn naszych dolegliwości, które leżą we wzorcach ruchów.

Indywidualizacja

Tradycyjnie Jogi uczono indywidualnie lub kameralnie. Obecnie sale ćwiczeń są zapełniają się coraz bardziej licznymi grupami. Aby z pożytkiem praktykować Jogę, należy dołożyć wszelkich starań aby dopasować rodzaj ćwiczeń do swoich możliwości i potrzeb i optymalnego kierunku w pracy ciałem. Nie wszystkie pozycje są dla każdego w tym samym momencie. Czasem trzeba z czegoś zrezygnować, czasem zamienić, zmodyfikować, złagodzić, powtórzyć… Praktykę należy prowadzić w zgodzie z własnym wzorcem postawy, który przedtem trzeba poznać i w toku pracy z ciałem zrozumieć. To wszystko sprawia, że w trosce o jakość, bezpieczeństwo i ogólny sens zajęć, dążymy do utrzymania umiarkowanej liczby uczestników i selekcjonowania ćwiczeń.

Poza jogą

Od wielu lat z przyjemnością grywam na gitarze i interesuję się muzyką. W wolnych chwilach oddaję się pasji konstruowania elektronicznych urządzeń służących do kształtowania brzmienia gitary elektrycznej. Biegam, czytam, gotuję, żegluję…jestem.